Czy każdy może nauczyć się kitesurfingu?

Jeśli rozważasz rozpoczęcie nauki kitesurfingu – lub ktoś z Twojej rodziny to robi, możesz się zastanawiać czy jest to odpowiedni sport dla Ciebie. Oglądanie kitesurferów w akcji może być onieśmielające! Czasami można odnieść wrażenie, że ci ludzie mają super moce, skoro potrafią płynąć tak szybko i skakać tak wysoko przy niewiarygodnie silnym wietrze.

A więc, czy każdy może nauczyć się kitesurfingu? Osoba w każdym wieku, o każdej wadze, wzroście, płci i sile fizycznej może nauczyć się kitesurfingu pod warunkiem, że jest w miarę zdrowa, dobrze czuje się w wodzie, ma przyzwoitą wytrzymałość aerobową, umiejętności balansowania i koordynację.

Czy osoby o każdych warunkach fizycznych mogą uprawiać kitesurfing?

Większość osób początkujących w tym sporcie uważa, że do kitesurfingu potrzebna jest duża siła górnych partii ciała. Tak faktycznie jest w przypadku windsurfingu, ale kitesurfing jest inny. Cała siła napędowa latawca trafia do twojej uprzęży, którą nosisz wokół talii. W rezultacie do kitesurfingu nie potrzebujesz żadnej siły w ramionach! Twoje mięśnie rdzenia są tymi, które przenoszą moc z latawca. Twoje ramiona służą jedynie do sterowania latawcem za pomocą drążka sterującego, podobnie jak na rowerze. Poznaj bezpieczne kąpieliska w Polsce do uprawiania sportów wodnych.

To, czego potrzebujesz to minimalna siła w nogach, brzuchu i dolnej części pleców. Powodem tego jest to, że gdy linki latawca ciągną za uprząż, musisz odepchnąć się i zastosować przeciwną siłę z mięśni rdzenia, aby oprzeć się pociągnięciu, utrzymując ciało prosto i pchając nogami na deskę i na wodę. Jednak nie potrzebujesz do tego żadnych nadzwyczajnych umiejętności fizycznych, większość zdrowych ludzi jest w stanie oprzeć się pociągnięciu z uprzęży i utrzymać ciało prosto, jednocześnie naciskając nogami. Oczywiście zakładamy, że masz odpowiedni rozmiar latawca do aktualnych warunków wiatrowych i nie jesteś bardzo silny – w tym przypadku potrzeba znacznie więcej siły, aby przeciwdziałać ciągnięciu.

Czy kitesurfing mogą uprawiać osoby o dowolnym wzroście i budowie ciała?

Większość szkół wymaga, aby uczniowie ważyli co najmniej 60 kilogramów, aby zapisać się na lekcje kitesurfingu. Dzieci poniżej tej wagi są zbyt narażone na porwanie przez silny podmuch wiatru. Mniejsze dzieci mogą natomiast ćwiczyć na latawcu treningowym – mniejszym, trzymanym w ręku latawcu, który pozwala im nauczyć się podstawowych umiejętności puszczania latawca, sterowania nim w lewo i w prawo oraz kontrolowania jego mocy poprzez generowanie lub zmniejszanie siły ciągu latawca stojąc na plaży.

A co jeśli jesteś cięższą osobą? Czy nadal możesz uprawiać kitesurfing? Oczywiście, że tak. Nierzadko widuje się osoby ważące 100 kg uprawiające kitesurfing. Cięższe osoby potrzebują po prostu większego latawca i ewentualnie większej deski, szczególnie przy słabym wietrze. Oczywiście, jeśli jesteś naprawdę otyły, mogą pojawić się inne aspekty zdrowotne, które mogą sprawić, że rozpoczęcie uprawiania kitesurfingu będzie niewskazane, takie jak ogólna wytrzymałość i kondycja serca.

Co ze wzrostem? Jeśli jesteś wyższy niż przeciętna osoba, nie powinno to mieć żadnego wpływu na Twoją zdolność do uprawiania kitesurfingu. Pamiętaj, że cała trakcja odbywa się w talii dzięki uprzęży, więc wzrost nie ma tu nic do rzeczy. Jednym zastrzeżeniem są problemy z kręgosłupem, na które cierpi wiele wysokich osób.Jeśli jesteś niższy niż przeciętnie, również możesz bez problemu uprawiać kitesurfing. Jedyne czego możesz potrzebować to wyregulowanie latawca, abyś mógł go dosięgnąć go cały czas, także wtedy, gdy jest on maksymalnie podniesiony.

Poprzedni post Czy da się schudnąć, grając w gry?
Następny post Czego można się spodziewać podczas masażu?