Kalistenika – czym jest, jak zacząć i dlaczego warto?

Dziś coraz więcej ludzi zwraca uwagę na swoją sylwetkę. Niestety wiele z nich nie posiada czasu i pieniędzy, aby zapisać się na siłownię. 

Dla takich osób jest jednak bardzo dobre rozwiązanie. Poznaj kalistenikę!

Co to jest kalistenika?

Kalistenika to rodzaj aktywności fizycznej, która jako obciążenie wykorzystuje masę własnego ciała. Są to więc ćwiczenia, do których nie potrzeba ogromu maszyn, ciężarów czy sztang.

Najpopularniejszymi ćwiczeniami są m.in.:

  • pompki
  • podciągnięcia
  • przysiady
  • pompki na poręczach (dipy)
  • brzuszki

Zalety kalisteniki

Trening kalisteniczny posiada wiele plusów.  Aby wykonać efektywny trening, nie potrzebujemy dużo sprzętu. Dzięki temu z pewnością zaoszczędzimy trochę pieniędzy, które normalnie wydalibyśmy na karnet na siłownię.

Na początku nie będzie nam potrzebny żądny sprzęt, jednak warto zapatrzeć się w drążek, na którym wykonamy masę ćwiczeń. Koszt drążka do podciągania zaczyna się już od 50 zł. Ćwiczyć możemy w domu. Oszczędzimy dużo czasu, który normalnie poświęcilibyśmy na dojazd na siłownię. Oczywiście trening kalisteniczny możemy wykonać również na siłowni.

Kalistenika – jak zacząć?

Aby rozpocząć przygodę z kalisteniką nie potrzeba wiele. Na samym początku wystarczy nam odrobina przestrzeni na wykonanie podstawowych ćwiczeń. Jeżeli nam się spodoba, warto zapatrzeć się w drążek, który jest najważniejszym przyrządem do ćwiczeń kalistenicznych. Z czasem możemy zakupić inne przyrządy, jednak na początek nie będą niezbędne.

Na internecie zamieszczone jest wiele planów treningowych dla początkujących. Techniki możemy się nauczyć z filmików poradnikowych, jednak wiele ćwiczeń nie jest trudne techniczne i nawet osoba bez stażu treningowego poradzi sobie z nimi.

Czy warto rozpocząć przygodę z kalisteniką?

Dużo osób, nawet po długim czasie trenowania na siłowni decyduje się na przerzucenie na trening kalisteniczny. Jest on bardzo ciekawy i mało kontuzjogenny. Osoby narzekające na brak czasu i pieniędzy, zdecydowanie powinny zainteresować się kalisteniką. Zwłaszcza że rozpoczęcie przygody jest bardzo proste.

Więcej artykułów o interesujących aktywnościach fizycznych przeczytasz w portalu https://naspacer.pl/.

Poprzedni post Magia dwóch kijków – czym jest nordic walking i czemu jest tak popularny?
Następny post Czy wodę kokosową można i czy warto pić codziennie?