Czy wodę kokosową można i czy warto pić codziennie?

Palma kokosowa stanowi cenne źródło wielu korzystnych substancji odżywczych. Nie bez powodu w niektórych częściach świata nazywa się ją drzewem życia, które ma to życie poprawiać i ulepszać, a ostatecznie nawet i przedłużać. Fragmenty tej palmy przerabiane są na różnego rodzaju produkty spożywcze, wśród których w naszym kraju największą popularnością od zawsze cieszą się wiórki kokosowe albo ewentualnie pasta kokosowa i olej. Warto jednak wiedzieć, że z palmy kokosowej powstaje również wysoce odżywcza woda kokosowa. Jest to jeden z lepszych naturalnych napojów izotonicznych, którego picie poleca się w szczególności sportowcom.

O wodzie kokosowej

Woda kokosowa przede wszystkim świetnie nawadnia organizm i to głównie z tego powodu jej picie zaleca się osobom uprawiającym różne sporty wytrzymałościowe, w przypadku których pojedyncze sesje treningowe często trwają po dwie lub trzy godziny. Warto spożywać wodę kokosową nawet w przypadku, gdy jesteśmy na diecie z cateringiem pudełkowym. Ponadto napój ten wspomaga trawienie, przyspiesza metabolizm i pomaga usuwać bakterie i wirusy z organizmu, czyli ogólnie rzecz biorąc zawsze działa prozdrowotnie, ktokolwiek by go nie przyjmował. No właśnie – sposób przyjmowania wody z kokosa ma oczywiście znaczenie, bo oczywiście można mieć wątpliwości chociażby co do tego, czy taką wodę powinno się spożywać codziennie. Co w takim razie mówią na ten temat eksperci? Otóż według nich woda z kokosa nie będzie nikomu szkodzić przy dziennym spożyciu wynoszącym mniej więcej jedną całą szklankę na dobę. Większe jej ilości śmiało mogą być spożywane przez sportowców, zwłaszcza w trakcie uprawiania biegów na długie dystanse. Kokosową wodą warto zastępować sztuczne napoje izotoniczne. Działa ona bardzo podobnie, a jednak jest zdrowsza, bo nie zawiera w sobie zbędnych i czasami szkodliwych substancji.

Co warto jeszcze wiedzieć?

Woda kokosowa śmiało może być spożywana nawet i przez dzieci, którym lepiej jednak zaproponować coś takiego, niżeli serwować kolejną porcję gazowanego przecukrzonego napoju. Jednym z nielicznych przeciwwskazań do jej spożycia może być ciąża. Ogólnie rzecz biorąc przyszłe mamy zawsze powinny konsultować swoje zmiany żywieniowe z lekarzem.

Poprzedni post Kalistenika – czym jest, jak zacząć i dlaczego warto?
Następny post Najlepsze kaski bokserskie dla amatorów i zawodowców – jak wybrać?