Poznaj 5 zasad, aby skutecznie schudnąć

Przeważnie nowy rok to dla wielu osób nowe postanowienia. Coś w stylu – nowa ja, dieta, siłownia i trening to od dzisiaj codzienność. Jednak często coś idzie nie tak i pogarsza się nam stan zdrowia i kilogramy wracają.  Schudnąć nie jest łatwo, popełniamy przy tym dużo błędów i efekty robią się wtedy odwrotne, a koniec końców musimu liczyć się z efektem jojo. Czym zatem się kierować, aby nasze odchudzanie przyniosło rezultaty?

Poznajmy 5 zasad jak skutecznie zgubić nadmiar kilogramów

1. Licz kalorie

Pierwsze co należy zrobić to warto sprawdzić swoje zapotrzebowanie kaloryczne a wszystko to zależy od m.in. wieku, od płci i codziennej aktywności fizycznej. Jak zatem liczyć kalorię? Należy odjąć od uzyskanej wartości 250-500 kcal, dzięki czemu w ten sposób obliczysz optymalną kaloryczność do odchudzania się. Wszelkie informacje jak obliczyć kalorie w internecie znajdziesz kalkulator dietetyczny. Pamiętaj aby unikać tych właśnie produktów a są m.in.

  • desery mleczne z dużą ilością cukru,
  • słodzonych kolorowych napojów,
  • przetworzonych produktów, drożdżowych, zbożowych,
  • słonych przekąsek np. chipsy czy paluszki.
  •  paczkowanych sosów,
  • batonów, ciastek itd.

Pamiętaj, aby w twoim jadłospisie znajdowały się owoce, warzywa, orzechy, suszone owoce, jogurt naturalny, kiszonki.

2. Nawodnienie

W diecie odchudzającej powinna być uwzględniana duża ilość wody jest ona niezbędna do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Kobiety, jak i mężczyźni powinny pić minimum 2- 2,5 litra wody – na stronie naszagazeta.pl dowiemy się, dlaczego jest to bardzo ważne w upalne dni. Jeśli regularnie trenujesz organizm domaga się większej ilości wody. Pij tylko wodę unikaj słodkich napojów zwłaszcza gazowanych i oczywiście alkoholu. Nie zabrania się picia kawy czy herbaty.

3. Aktywność fizyczna

Zwiększ aktywność fizyczną jest niezbędna do uzyskania pożądanego efektu. Pół godziny sesji wystarczy ewentualnie spacer czy również regularne rozciąganie, aby twoja kondycja się poprawiła. Nikt mistrzem treningów na samym początku nie został.

4. Posiłki gotuj samodzielnie

Kupowane posiłki na mieście lub jedzenie w restauracji to nie to samo co jedzenie w domu. W domu nasz dostęp do odpowiednich składników. Dania na mieście zawierają sporo soli i cukru a w domu masz większą kontrolę na przyprawianiem posiłków. Nie muszą być to dania drogie, mamy teraz lato a sezonowych owoców czy warzyw jest pod dostatkiem i upichcij właśnie z nich. Pamiętaj o pięciu posiłkach dziennie.

5. Motywacja

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa, a zwłaszcza, gdy mamy nawyki bardzo mocno zakorzenione. Właśnie odchudzanie najpierw zaczyna się od głowy i dlatego kluczowe jest odpowiednie podejście i motywacja. Pamiętaj o uświadamianiu, ponieważ się zmotywować nie jest łatwo. Jeśli pojawia się problem z motywacją, to w tym przypadku najlepiej udać się do specjalisty, jaki może być psychodietetyk, który pomoże nam wszystko poukładać.

Pamiętaj o wyżej wymienionych zasadach, które ułatwią proces odchudzania, który nie jest łatwy i trwa bardzo długo. Pozwól sobie na małe grzeszki, to proces długotrwały i nie sposób zawsze postępować zgodnie z regułami.

Poprzedni post Korzyści wynikające z ćwiczeń aerobowych i jak wprowadzić je do codziennej rutyny?
Następny post Magia dwóch kijków – czym jest nordic walking i czemu jest tak popularny?