Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenie deskę (plank)?

Deska (plank) to bardzo kompletne ćwiczenie, które wzmacnia brzuch i tułów. Dzięki ich skuteczności można je spotkać na treningach fitness, pilatesu, biegach… każdy szanujący się sportowiec w końcu włączy je do swojej rutyny.

Chociaż podstawy deski są stosunkowo proste i nie wymagają specjalnego sprzętu do ich wykonywania, to jednak istnieją pewne wskazówki, które pozwolą wykonywać ćwiczenie prawidłowo i są naprawdę przydatne.

Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby mieć pewność, że ćwiczenia na brzuch są wykonywane perfekcyjnie i przynoszą pożądane korzyści.

1. Wyrównany korpus ciała

Jednym z najważniejszych aspektów wykonywania deski jest dobre ułożenie i wyrównanie ciała. Ramiona i ręce (lub przedramiona) powinny pozostawać w jednej linii, a biodra równolegle do podłogi przez cały czas. Nie zwracanie szczególnej uwagi na ten punkt może prowadzić do nieprawidłowej postawy, lub urazów. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak walczyć z urazami, to portal ludziesportu.pl stworzył na ten temat obszerny artykuł.

Jeśli chcesz uzyskać bardziej intensywne rezultaty, najlepiej będzie, jeśli podczas wykonywania deski spróbujesz skurczyć mięśnie pośladków i brzucha. Ponadto skurczenie brzucha podczas wykonywania tego ćwiczenia zapobiegnie obciążeniu dolnej części pleców i późniejszym dolegliwościom w tej części ciała.

2. Oddychanie

Oddychanie jest bardzo ważne w każdym treningu i jest czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chce się poprawić wyniki w wykonywaniu deski. Ponadto kontrolowanie tego aspektu podczas wykonywania różnych ćwiczeń może pomóc w koncentracji i uniknięciu rozproszenia uwagi, które zaburza równowagę organizmu lub powoduje większe zmęczenie. Staraj się oddychać spokojnie i głęboko, kontrolując sytuację. Skupiając się na tym aspekcie, będziesz mógł pozostać dłużej w tej pozycji, nie cierpiąc zbytnio.

3. Czas ćwiczenia

Czas, przez jaki należy wykonywać to ćwiczenie, aby uzyskać rezultaty, jest dość zróżnicowany. Zawsze należy brać pod uwagę własne możliwości, a prawda jest taka, że jeśli będziesz ćwiczyć, tak jak w przypadku wszystkich rodzajów ćwiczeń, będziesz w stanie wytrzymać dłużej.

Zaleca się rozpoczęcie od liczenia, w miarę możliwości, 15 sekund, a następnie wydłużenie tego czasu, jeśli czujesz się na siłach, aby to zrobić. Gdy tylko nie jesteś w stanie utrzymać prawidłowej postawy i dobrego oddechu, czas przestać, niezależnie od czasu, jaki upłynął. W ten sposób można mieć pewność, że będzie to zrobione dobrze i skutecznie.

Jeśli będziesz ćwiczyć stopniowo i regularnie wykonywać deski, opanowując technikę, którą przedstawiliśmy w tych wskazówkach, osiągniesz bardzo pozytywne rezultaty. W takich przypadkach ważniejsza od intensywności jest konsekwencja i odpowiednia technika.

Poprzedni post Czego można się spodziewać podczas masażu?
Następny post Ćwiczenia, które pomogą złagodzić ból w dolnej części pleców