Dziś zajmiemy się bólem pleców a dokładniej bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Zacznijmy od pytania skąd biorą się bóle odcinka lędźwiowego przyczyn oczywiście może być mnóstwo i każdy przypadek trzeba zdiagnozować jak najbardziej indywidualnie jednak wszyscy powinniśmy mieć na uwadze pewne rzeczy które zdarzają się bardzo często.
Zazwyczaj gdy bolą nas plecy uciekamy się do najprostszych środków na przykład: używamy maści przeciwbólowych/przeciwzapalnych ,oczywiście może być tak że ból przejdzie natomiast jest to tylko leczenie objawowe dalej nie znamy przyczyny takiego stanu rzeczy.
Gdzie szukać w takim razie przyczyny?
Na ogół trzeba szukać powyżej miejsca bólu lub poniżej miejsca bólu.
Na przykład gdy boli nas odcinek lędźwiowy powinniśmy przyczyny szukać w biodrze a w szczególności w pośladku którego mięśnie są słabe lub nie jest on używany i jego prace zastępuje prostownik grzbietu i kręgosłup
Cywilizacja coraz bardziej upośledza nasze ciało i 90% osób właściwie ma te same problemy na początku.
Po pierwsze – nikt nigdy nie uczył nas jak siadać, jak się prostować, jak wykorzystywać pośladek i jego siłę.
Przede wszystkim musimy na nowo nauczyć się operować pośladkiem tak aby odciążyć nasz odcinek lędźwiowy.
Musimy pamiętać że napięcie naszego ciała zarówno przy treningu jak i w codziennym życiu jest bardzo ważna i jeżeli jakiś mięsień jest nie wydolny, lub nie pracujemy nim świadomie znajdzie się zawsze inny mięsień lub inna struktura w ciele która przejmie jego funkcje.
Przede wszystkim trzeba opanować pracę pośladka, najlepiej poćwiczyć przed lustrem w domu spinanie pośladka z rotacją biodra oraz spięciem mięśni brzucha, natychmiastowo odcinek lędźwiowy powinien poczuć ulgę a ciało lepszą i głębszą stabilizacje.
W tym przypadku warto zadbać szczególnie posiadając pracę biurową/siedzącą oraz małą aktywność fizyczną w ciągu dnia o poprawę pracy pośladka wykonując w domu unoszenie pośladków z ziemi wszelkie wariacje ćwiczeń Hip Hinge oraz Hip thrust.
Dobrym przyzwyczajeniem jest również zaopatrzenie się w roler, który pomoże nam przy odpowiednich ćwiczeniach rozluźnić spiętą część kulszowo goleniową naszego ciała oraz prostowniki grzbietu.( aby maksymalnie wykorzystać roler należy skonsultować się ze specjalistą np fizjoterapeutą)