Historia nordic walking sięga lat 20. ubiegłego stulecia.
Początkowo ćwiczenie to pełniło funkcję treningu dla narciarzy biegowych, ale z czasem zyskało popularność wśród osób poszukujących prostej aktywności, która nie będzie wymagać wielkich nakładów finansowych, a jednocześnie pozwoli zadbać o zdrowie i dostarczyć organizmowi niezbędną dla jego prawidłowego funkcjonowania dawkę ruchu.
Na czym polega fenomen nordic walking?
Przede wszystkim za sukcesem nordic walking przemawia prostota. Ów spacer z kijkami nie wymaga bowiem zakupu specjalistycznej odzieży, wystarczy bowiem wygodny ubiór dopasowany do aktualnie panujących warunków. Jedynym niezbędnym sprzętem są natomiast wspomniane kijki, gdyż bez nich ta dyscyplina byłaby zwyczajną przechadzką.
Ponadto nie jest dedykowany konkretnej grupie wiekowej, dlatego często można ujrzeć maszerujące z kijkami osoby starsze, w ten sposób dbające o kondycję i starające się utrzymać sprawność bez obciążania stawów. Nordic walking sprawdzi się również w przypadku osób borykających się z problemem nadmiernych kilogramów.
Oczywiście ta forma aktywności wiąże się też z wykonywaniem określonych ruchów, mających przynieść konkretne korzyści. Nie jest to zwykły spacer, a technika polega na naprzemiennym stawianiu kroków i dobrym ustawieniu kijków, które powinno się wbijać w połowie odległości między stopami. Nie jest to jednak skomplikowane, nauka umiejętnego posługiwania się kijkami przychodzi łatwo, co także wpływa na popularność tego sportu. Inną zaletą niewątpliwie jest możliwość oddawania się rekreacji w dowolnym miejscu: w parku, pobliskim lesie czy na górskiej ścieżce.
Naordic walking – to również warto wiedzieć
Dlaczego warto spędzać czas chodząc z kijkami nordic walking? Podczas marszu bardzo zaangażowana jest górna część ciała, spalanie kalorii następuje szybciej niż w trakcie zwyczajnej wędrówki, a dodatkowo wzrasta aktywność płuc. Poprawia się dotlenienie, wydajność, wzmacniane są mięśnie. Mnóstwo pozytywnych efektów prostej aktywności.