Ból pleców to bolączka wielu osób. Dyskomfort jest różny, w zależności od intensywności i stopnia dolegliwości. Czas trwania jest również zmienny. Może to być faza początkowa, która trwa od kilku dni do kilku tygodni, lub ból może być długotrwały, trwający od 4 do 12 tygodni, a nawet dłużej.
Spośród wszystkich bólów pleców, najczęściej (70%) występuje w dolnej części pleców. Ból w dolnej części pleców może mieć postać nieostrego, dokuczliwego bólu lub ostrego, kłującego bólu. Ból może być łagodny lub silny i może mieć charakter mrowienia lub pieczenia. Mogą również występować bóle nóg. Dolegliwości te mogą przeszkadzać w codziennym życiu. Na przykład poprzez odczuwanie sztywności ciała.
Przyczyny bólu w dolnej części pleców
Często trudno jest określić dokładną przyczynę bólu w dolnej części pleców. Istnieje wiele możliwych przyczyn. Według amerykańskich specjalistów jedną z możliwych przyczyn jest naciągnięcie lub naderwanie mięśni lub więzadeł podtrzymujących kręgosłup.
W przypadku młodych ludzi jedną z najczęstszych przyczyn jest wtórny przykurcz mięśnia lędźwiowego, który jest reakcją na wymuszone pozycje związane z pracą, stresem, uprawianiem sportu lub nadmiernym wysiłkiem. Wiek również odgrywa pewną rolę. Z biegiem lat w kręgosłupie lędźwiowym dochodzi do procesu zwyrodnieniowego, który rozpoczyna się od krążka międzykręgowego i stopniowo obejmuje powierzchnie stawowe oraz pozostałe elementy kręgów. Konsekwencje: ból, a nawet zaburzenia neurologiczne. Ból pleców także nie omija piłkarzy. Sprawdź na www.egol.pl, jak z tą dolegliwością radzą sobie sławni piłkarze.
Ćwiczenia łagodzące ból w dolnej części pleców
Jednym ze sposobów złagodzenia bólu w dolnej części pleców, bez wykluczania opcji farmakologicznej, jeśli tak zalecił lekarz, jest rozciąganie lub ćwiczenia, zawsze wskazane przez specjalistę.
Proponujemy kilka ćwiczeń na bóle pleców i dolnego odcinka kręgosłupa. Aby je wykonać, należy przyjąć prawidłową postawę, aby nie nadwyrężać ścięgien i mięśni oraz nie powodować dalszych urazów. Zaleca się rozpoczęcie od 3-5 powtórzeń.
Leżąc na plecach, z całkowicie podpartymi plecami, przenieś nogi nad klatkę piersiową i zegnij głowę w kierunku pępka. Wykonuj tę czynność przez kilka sekund. Pomoże to złagodzić ostry ból.
W tej samej pozycji trzymamy oburącz jedno udo. Unosimy stopę do momentu, aż kolano i czubek stopy będą w pełni rozciągnięte. Patrzymy na sufit, aby poczuć napięcie w tylnej części wyciągniętej nogi. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie zmień nogi. Rozciągnie to plecy i zmniejszy ból w dolnej części pleców.
Zegnij nogi i załóż jedną na drugą. Następnie chwyć nogi od spodu obiema rękami i podnieś obie nogi jednocześnie, aż poczujesz napięcie w nodze. Pomoże to rozciągnąć pośladki i ścięgna.
Ze skrzyżowanymi ramionami zbliż kolana do klatki piersiowej, a następnie przyciągnij je do boku ciała. W międzyczasie obróć głowę na drugą stronę. To ćwiczenie ma na celu rozciągnięcie pleców i mięśni piersiowych.