Sport w czasie ciąży

Od dawna wiadomo, że sport jest zdrowy i przynosi mnóstwo korzyści. Pozytywnie wpływa na stan zdrowia, poprawia samopoczucie, redukuje stres i pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki. Tak samo jest w przypadku kobiety ciężarnej. Sport w czasie ciąży można uprawiać tylko przy jej prawidłowym przebiegu i po konsultacji z lekarzem. Nie każdy sport będzie też odpowiedni dla kobiety ciężarnej. Jaką formę ruchu warto, wybrać będąc w ciąży?

Kontynuowanie sportu w czasie ciąży

W przypadku kobiet, które wcześniej prowadziły aktywny tryb życia, nie ma większych problemów. Kobieta po prostu kontynuuje uprawianie ulubionego sportu lub tak modyfikuje aktywność fizyczną, aby była dla niej bezpieczna. Dozwolone jest więc większość popularnych sportów, również bieganie czy sporty siłowe, należy jedynie uważać z obciążeniem i dobierać odpowiednio ćwiczenia, aby były one dobrze dobrane, warto skonsultować trening z dobrym trenerem personalnym Ważne, aby nie podnosić mocno intensywności treningów w trakcie ciąży, to nie jest czas na bicie rekordów, a raczej na utrzymanie sprawności fizycznej. W trzecim trymestrze ciąży należy też trochę zwolnić tempo i dać organizmowi więcej czasu na wypoczynek.

Wprowadzanie ruchu w trakcie ciąży.

W przypadku kobiet, które przed ciążą nie miały zbyt dużo ruchu, należy aktywność fizyczną wprowadzać stopniowo i ostrożnie. Nie powinny to być ćwiczenia mocno wymagające ani o dużej intensywności. Nieprzyzwyczajony do dużego wysiłku organizm, który dodatkowo jest obciążony przez rozwijającą się ciąże, może to słabo znieść. Aktywność fizyczną powinno się uprawiać przez około 45 minut, 3 razy w tygodniu, pamiętając o odpowiedniej rozgrzewce przed ćwiczeniami właściwymi i rozciąganiu na koniec treningu. Dobrze sprawdza się chodzenie, nordic walking, pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym czy pilates. Warto również sprawdzić grafik okolicznej siłowni – być może prowadzone są zajęcia dla kobiet w ciąży.

Sport w ciąży – o czym pamiętać?

Należy bezwzględnie zrezygnować ze sportów ekstremalnych. Nie powinno się też uprawiać sportów, które powodują znaczne wstrząsy (np. jazda konna) lub mogą zakończyć się upadkiem (np. jazda na łyżwach czy rolkach). O czym jeszcze warto pamiętać, planując treningi?
• tętno w trakcie treningu nie powinno przekraczać 140, a u kobiet niewytrenowanych 120 uderzeń na minutę;
• od drugiego trymestru ciąży należy zrezygnować z ćwiczeń w leżeniu na brzuchu i na plecach;
• należy zrezygnować z ćwiczeń, które wymagają znacznego lub gwałtownego skrętu tułowia;
• wraz z rozwojem ciąży powinno się zmniejszać intensywność treningów;
• należy pamiętać o prawidłowym oddechu i zrezygnować z ćwiczeń, które powodują jego wstrzymywanie;
• intensywność ćwiczeń powinno się dobierać do możliwości organizmu, w przypadku zmęczenia warto zrezygnować z treningu lub zamienić go na lżejszy.

Sport w ciąży – korzyści.

Większość korzyści związanych z uprawianiem sportów jest taka sama jak przed ciążą, czyli poprawa parametrów krwi, wyrównanie ciśnienia, poprawa wydolności serca i układu oddechowego, lepsza kondycja, utrzymanie szczupłej sylwetki, poprawa samopoczucia, redukcja stresu i wiele innych. Jednak kobiety w ciąży pozostając aktywnymi, doświadczają dodatkowych korzyści, są to m.in.:
• zmniejszone ryzyko powstawania obrzęków i żylaków;
• poprawa jędrności skóry;
• łatwiejszy i krótszy poród;
• redukcja bóli kręgosłupa;
• łatwiejszy powrót do formy po porodzie;
• niwelowanie zaparć.

Podsumowując, sport w ciąży nie tylko jest bezpieczny, ale również przynosi wiele korzyści zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się dziecka. Ważne, aby formę aktywności fizycznej dobrać do stanu zdrowia i stopnia wytrenowania kobiety. Niezbędne jest również skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem przed podjęciem aktywności fizycznej.

Poprzedni post Jak szybko schudnąć?
Następny post Zlikwiduj ból pleców za pomocą jednego ruchu