Wysiewamy kwiaty jednoroczne

kwiaty ogród

Kwiaty jednoroczne w miejscu swego pochodzenia są najczęściej bylinami, czyli roślinami wieloletnimi. W naszej strefie klimatycznej po ewentualnej ciepłej zimie i przezimowaniu nie są w stanie wypuścić nowych pędów. W praktyce nie są w stanie przetrwać zimy duolingua szkoła języka angielskiego dla dzieci warszawa praga południe i obumierają. Pozostają po nich tylko nasiona, które co roku trzeba wysiewać na nowo.

Zasady ogólne uprawy

Nasiona kwiatów jednorocznych, które nie są wrażliwe na przymrozki, takie jak nagietka czy groszek, wysiewamy w marcu lub w kwietniu. Nasiana kwiatów jednorocznych wrażliwe na przymrozki możemy wysiewać w maju prze tak zwanymi zimnymi ogrodnikami. Im wcześniej wysiejmy nasiona tym wcześniej zakwitną kwiaty. Niektóre niewrażliwe na niskie temperatury gatunki kwiatów możemy wysiewać na jesieni we wrześniu lub w październiku. Z nasion wysianych na jesieni wzejdą kwiaty wcześniej niż a nasion wysianych na wiosnę. Jednakże wysiewanie na jesieni przy ciepłej jesieni i ciepłym początku zimy może spowodować, że kwiaty zaczną rosnąć na jesieni i nie przetrzymają przy rozpoczętej wegetacji zimy, chyba ,że wschodzące rośliny przykryjemy na zimę. Można także wysiewać nasiona wczesną wiosna pod folią i uzyskamy w ten sposób wcześniej kwiaty. Nasiona kwiatów o krótkim okresie kwitnienia można wysiewać stopniowo co dwa tygodnie. W ten sposób przedłużymy w danym miejscu kwitnienie danego gatunku kwiatów.

Przygotowanie ziemi pod zasiew

Glebę w miejscu wysiewania nasion należy przekopać, odchwaścić i obficie podlać. Drobne nasiona wysiewamy w rzędach, a większe możemy wysiewać punktowo. Aby po wzejściu roślin nie było pustych miejsc, w których nasiona nie wykiełkowały należy siać gęściej. Po wzejściu roślin w miejscach o nadmiarze roślin należy dokonać przerywki. Większe nasiona można siać głębiej, a drobniejsze płycej. Na cięższych glebach też należy siać także należy siać płycej. Po wzejściu roślin ograniczmy podlewanie do okresów, gdy jest bardziej sucho, aby umożliwić rozwój systemu korzeniowego, który nie będzie się rozwijał przy nadmiarze wody. Przez cały czas wzrostu roślin musimy odchwaszczać, aby chwast nie przygłuszyły kwiatów. Odchwaszczanie można zrealizować przez częste spulchnianie ziemi między roślinami.

Zabiegi pielęgnacyjne w czasie kwitnienia

Rośliny o dużych rozmiarach należy nawozić najlepiej nawozem wieloskładnikowym. Po przekwitnięciu należy usuwać kwiaty i kwiatostany. Powoduje to, że rośliny zamiast wytwarzać nasiona zawiązują następne kwiaty. Ponadto przeciwdziałamy w ten sposób ewentualnym samosiewkom, które na następny rok mogłyby być niepożądane w danym miejscu. Rośliny jednoroczne są w zasadzie odporne na choroby i nie ma potrzeby przeprowadzania oprysków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *