Warzywa liściowe w moim ogródku

sałata ogród woda

W warzywach liściowych częścią przeznaczoną do konsumpcji są liście. Najbardziej znanymi warzywami liściowymi są sałata, szpinak i rzeżucha.  Warzywami liściowymi są także odmiany warzyw korzennych, które nie wytwarzają zgrubiałego korzenia i dlatego są zaliczane do warzyw liściowych. Są to pietruszka naciowa i seler naciowy.

 

Sałata

 

Najczęściej uprawiane są dwa gatunki sałaty, sałata masłowa i sałata krucha. Oba gatunki mają podobne wymagania glebowe. Sałatę kruchą uprawiamy latem, kiedy sałata masłowa ze względu długi dzień zamiast formować główkę rozwija się w pęd nasienny. Ponieważ sałata krucha ma formuje większą główkę, to trudniej jest wyrosnąć pędowi nasiennemu. Sałatę masłową możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu i wysiewać na rozsadę. Sałata masłowa jest odporna na przymrozki. Najlepsze zwarte główki tworzy przy temperaturach rzędu piętnastu stopni Celsjusza. Przy wyższych temperaturach, latem uprawiamy sałatę kruchą. Na rozsadę sałatę masłową wysiewamy w luty. Rozsada potrzebuje temperatur poniżej dwudziestu stopni Celsjusza. Rozsadę przesadzamy do ogródka na początku kwietnia. Sałata masłowa ma późne odmiany, które wysiewamy w sierpniu, a możemy zbierać do przymrozków.

 

Szpinak

 

Z trudnych do ustalenia przyczyn szpinakiem straszy się dzieci. Szpinak tak złej opinii jest warzywem smacznym o dużej wartości odżywczej. Szpinak rośnie szybko, a ponieważ ma słaby system korzeniowy wymaga żyznej gleby. Szpinak jest roślina zimnolubną i najlepiej rośnie przy temperaturach nie przekraczających osiemnastu stopni Celsjusza. Kiełkuje przy temperaturze dwóch stopni Celsjusza. Dlatego szpinak wysiewamy najwcześniej, jak to jest możliwe. Ozime odmiany szpinaku wysiewamy we wrześniu. Jeśli szpinak z wysiewu wiosennego możemy zbierać w maju, to szpinak ozimy możemy zbierać miesiąc wcześniej. Należy pamiętać, że szpinak nie znosi upałów i nie ma sensu wysiewać go na letni zbiór.

 

Rzeżucha

 

Rzeżucha nie bez przyczyny jest kojarzona ze świętami Wielkanocnymi. Rzeżuchy w zasadzie nie uprawimy ogródku. Rzeżuchę wysiewamy na wyłożonym ligniną polaną wodą. Rzeżucha ma duże zapotrzebowanie na wodę i lignina powinna być całkowicie nasiąknięta wodą. Rzeżuchę siejemy bardzo gęsto. W temperaturze około dwudziestu stopni rzeżucha wschodzi po dwóch dniach. Po wykiełkowaniu rzeżuchę przenosimy do chłodniejszego. miejsca. Rzeżuch wysiewana zimą gotowa jest do zbioru po około dwóch tygodniach. Zbiór rzeżuchy przeprowadzamy obcinając ja nożyczkami na wysokości ligniny.

 

Pietruszka naciowa i seler naciowy

 

Pietruszka naciowa i seler naciowy maja podobne wymagania jak ich odmiany korzeniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *