Obwódkowe rośliny ozdobne

droga kwiaty

Obwódkowymi roślinami nazywamy wąskie zwarte pasy roślin sadzone wzdłuż ścieżek kwietników, czy altanek, które mają swoja barwą mają rozjaśnić lub pokreślić barwę roślin rosnących w tle. Rośliny obwódkowe powinny być niskie, aby nie zasłaniać roślin rosnących w tle. Na rośliny obwódkowe najlepiej nadają się rośliny jednoroczne, ponieważ rosną tam, gdzie zostały wysiane i nie mogą się w związku z tym rozrastać, a przez to w kolejnych latach zmieniać charakter kalendarze reklamowe obwódki. Rośliny obwódkowe mogą być wysiewane bezpośrednio do gruntu w miejscu, gdzie będą rosły lub mogą być sadzone z rozsady.

 

Przygotowanie do siewu

 

Ziemię należy przekopać i usunąć ewentualne chwasty typu perz i korzenie. Ziemię można przekopać na jesieni. Przy przekopywania należy, jeśli sadzone rośliny tego wymagają, przeprowadzić odpowiednie nawożenie. Po przekopaniu powierzchnię należy zagrabić i wyrównać. Siać należy po dziesięciu dniach, gdy ziemia się odleży.

 

Siew nasion

 

Nasiona możemy siać na całej przygotowanej powierzchni, w rządkach lub punktowo. Większe nasiona siejemy punktowo. Głębokość siewu zależy od wielkości nasion. Mniejsze nasiona siejemy na powierzchni. Większe nasiona siejemy na głębokości około trzech wielkości nasiona. W zależności od wytrzymałości roślin na zimno i przymrozki nasiona wysiewamy od marca do maja. Po wzejściu roślin dokujemy przerywania, aby między roślinami była właściwa odległość.

 

Przygotowanie rozsady

 

Jeśli obwódkę uzyskujemy z rozsady, to możemy gotową rozsadę kupić lub samemu wyhodować. Jeśli mamy inspekt rozsadę wysiewamy do inspektu. Jeśli nie mamy inspektu rozsadę wysiewamy do skrzynek lub pojemników. Gdy rośliny mają wykształcone po dwa liście przeprowadzamy pikowanie. Korzystne jest pikowanie do pojemników, ponieważ po wyjęciu z pojemników możemy sadzić wyprodukowaną rozsadę bez wyciągania korzeni z ziemi. Przed sadzeniem rozsady należy ja zahartować przez przygotowanie jej do warunków w jakich zostanie posadzona. Sadzenie rozsady przeprowadzamy pod koniec maja po zimnych ogrodnikach.

 

Pielęgnacja roślin obwódkowych

 

Pielęgnacja roślin obwódkowych sprowadza się do ich podlewania i odchwaszczania i ewentualnego nawożenia. Jeśli po przekwitnięciu mogłoby dojść do samoistnego wysiania nasion, to należy obcinać dojrzałe kwiatostany. Jeśli rośliny podlegają strzyżeniu, to zabieg ten należy przeprowadzać co miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *