Materac przeciwodleżynowy – fenomen wśród sprzętu medycznego

Odleżyny to uszkodzenia skóry, które mogą powstać na ciele chorego w przypadku długotrwałego leżenia w jednej pozycji. Z powodu długiego ucisku na miękkie tkanki aż do kości krew słabiej do nich dopływa.  Jest to bardzo poważne powikłanie niosące za sobą kolejne zagrożenia, takie jak obumarcie skóry, tkanek i kości i mogą być nawet przyczyną zgonu, jeśli nie dba się o nie prawidłowo. W dodatku są bardzo bolesne i przynoszą niemałe cierpienie choremu. Odleżyny mogą powstać wzdłuż kręgosłupa, na łopatkach, łokciach, piętach, jak również na potylicy czy małżowinach usznych. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zapobieganie ich powstawaniu. Jednym ze sposobów jest użycie materaca przeciwodleżynowego.

Na czym polega fenomen materaca przeciwodleżynowego?

Materac przeciwodleżynowy należy do specjalistycznych sprzętów medycznych. Używa się go w przypadku osób, które z różnych przyczyn – choroby lub sędziwego wieku zmuszone są do pozostawania w łóżku, w dodatku nie mają możliwości ruchu czy zmiany pozycji. Aby zapobiegać powstawaniu odleżyn zazwyczaj przewraca się chorego, jednak nie każdy jest w stanie odpowiednio się taką osobą opiekować.

Materac przeciwodleżynowy charakteryzuje się specjalną budową, która umożliwia stymulację tkanek chorego. Tkanki, które przylegają do materaca są uciskane naprzemiennie, dzięki czemu dochodzi do nich powietrze i zapobiega to powstawaniu odleżyn. Materac  posiada komory, które dzięki zasilającej go pompie opadają i unoszą się. Materiał zazwyczaj jest łatwy w czyszczeniu i przede wszystkim komfortowy dla ciała chorego.

Korzyści ze stosowania materaca przeciwodleżynowego

Istotną kwestią, jeśli chodzi o leczenie odleżyn oraz zapobieganie ich powstawania jest odpowiednie krążenie krwi. Materac przeciwodleżynowy jest tak zaprojektowany, aby pobudzał tkanki w sposób pulsacyjny, co wpływa pozytywnie na krążenie krwi. Dodatkowo materac tego typu często wykazuje właściwości terapeutyczne i jest w stanie uśmierzyć ból chorego.  Korzystając z tego sprzętu ciało pacjenta jest także utrzymane w odpowiedniej temperaturze.

Materac przeciwodleżynowy oczywiście przynosi korzyści i ulgę osobom chorym, ale także tym, które opiekują się pacjentem. W tym przypadku tak częste odwracanie chorego nie jest konieczne i można je ograniczyć do minimum, co z pewnością odciąży opiekunów.

Rodzaje materacy przeciwodleżynowych

Obecnie na rynku sprzętu medycznego możemy znaleźć różne rodzaje materacy przeciwodleżynowych. Różnią się one przede wszystkim budową, jednak wszystkie pracują na zasadzie przepompowywania powietrza oraz wentylacji, dzięki czemu poszczególne części ciała osoby leżącej na materacu nie stykają się z jego powierzchnią. Ciężar ciała pacjenta jest równomiernie rozłożony, co wspomaga leczenie i zapobiega powstawaniu odleżyn. Do materaca dołączona jest pompa, za pomocą której można kontrolować poziom ciśnienia powietrza w materacu. Pompa powinna być wykonana tak, aby jej praca była cicha i nie przeszkadzała choremu, który i tak musi zmagać się z bólem i cierpieniem.

Jednym z rodzajów tego typu sprzętu jest materac zmiennociśnieniowy bąbelkowy. Materac ten jest podzielony na dwie części, które napełniane są powietrzem niezależnie od siebie, przez co nie dopuszcza się, żeby konkretne części ciała chorego dotykały powierzchni dłużej niż przez kilka minut. Dzięki pompie można dostosować ciśnienie powietrza w materacu przeciwodleżynowym do wagi chorego, jednak ten typ materaca zalecany jest dla osób o niższej wadze, do około 90 kg. Używa się go głównie w celu profilaktyki, aby nie dopuścić do tego, żeby odleżyny w ogóle powstały.

Innym typem materaca przeciwodleżynowego jest materac rurowy. Polecany jest on osobom o wyższej masie ciała niż 90 kg. Zbudowany jest z kilkunastu rur, które wypełniane są powietrzem, co powoduje uczucie falowania pod ciałem pacjenta. Jest on zazwyczaj o kilkanaście centymetrów grubszy niż materac bąbelkowy oraz posiada większy udźwig.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *