Kwiaty jednoroczne wysiewane wczesną wiosną

różowe kwiaty

Nie wszystkie kwiaty jednoroczne wysiewany w tym samym czasie. Gatunki odporne na działanie przymrozków można wysiewać wczesną wiosną, w marcu lub na początku kwietnia. Im wcześniej przeprowadzimy wysiew, tym wcześniej kwiaty zakwitną. Typowymi kwiatami jednorocznymi wysiewanymi wczesną wiosną są chaber, czarnuszka damasceńska, facelia dzwonkowata, czy groszek pachnący.

 

Chaber

 

Jest kilka odmian szlachetnego chabra będącego zbożowym chwastem. Dziko rosnący chaber jest jednak nieodzownym składaniem bukietu polnych kwiatów. Chaber bławatek ma dość duże kwiaty przeważnie w kolorze niebieskim. Chaber piżmowy ma także duże kwiaty, ale najczęściej w kolorze żółtym. Jak nazwa wskazuje jest kwiatem wydającym intensywny zapach. Chaber bławatek kwitnie od maja do września, a chaber piżmowy kwitnie od lipca jesieni. Chabry po ścięciu w wazonie zachowują świeżości do tygodnia czasu. Chabry wysiewamy wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia. Po wysianiu kiełkują po około tygodniu. Chabry nie znoszą przesadzania, stąd trzeba je wysiewać w miejscu docelowym rośnięcia. Można chabry wysiać, ale trzeba wówczas siewki na zimę zabezpieczyć przed mrozem.

 

Czarnuszka damasceńska

 

Czarnuszka damasceńska ma niebieskie kwiaty, a niektóre odmiany różowe. Po przekwitnięciu ozdobę stanowi oryginalny kształt owocu. Czarnuszka damasceńska z owocem po zasuszeniu nadaje się do bukietów z suszonymi kwiatami. Nasiona można wysiewać bardzo wcześnie już w marcu. Kwitnienie czarnuszka damasceńska rozpoczyna około dwóch miesięcy po siewie i kwitnie około dziesięciu tygodni. Czarnuszka damasceńska toleruje przesadzanie i można ja wcześniej wysiewać w inspekcie. Jeśli chcemy zachować owoce czarnuszki damasceńskiej, to możemy na następny rok mieć samosiewki.

 

Facelia dzwonkowata

 

Facelia dzwonkowata ma duże niebieskie kwiaty. Wysiewana w marcu kiełkuje po około dwóch tygodniach i kwitnie od czerwca przez kilka tygodni. Kwiaty nadają się do suszenia dla zimowych bukietów. Dobrze prezentuje się w ogródkach skalnych i na tle murków. Nie lubi nadmiaru wody. Najlepiej facelię dzwonkowatą wysiewać w miejscach nasłonecznianych. Samosiewki wysiane danego lat mogą zakwitną na jesieni.

 

Groszek pachnący

 

Groszek pachnący jest jednym z najwdzięczniejszych  jednorocznych kwiatów. Jest rośliną pnącą osiągającą wysokość do dwóch metrów. Kwiaty o różnych kolorach rozwijają się na długich szypułkach. DO dobrego wzrostu i obfitego kwitnienia wymaga nawożenia. Wysiany w marcu kwitnie od lipca. Wysiany później kwitnie aż do przymrozków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *