Król środków smarujących- smar grafitowy!

Bez wątpienia motoryzacja to dziedzina przeznaczona przede wszystkim dla mężczyzn. Uwielbiają oni spędzać długie godziny w swoich garażach czy warsztatach pielęgnując najdrobniejsze elementy swoich pojazdów. Wszyscy mężczyźni to również zapaleni majsterkowicze. Kochają konstruować, budować, skręcać czy modyfikować. Obserwując ich poczynania z pewnością można stwierdzić, że smar jest bardzo częstym towarzyszem ich garażowych i warsztatowych przygód. Co więcej, jest również przedmiotem burzliwych dyskusji. Który jest najlepszy? Smar grafitowy, smar biały, smar litowy czy smar płynny? Dla osób nieporuszających się we wspomnianych obszarach może to być sprawa zupełnie nie istotna, jednak należy wiedzieć, że dobór odpowiedniego smaru jest podstawą funkcjonowania wszelkich maszyn. Dlaczego więc ostatnimi czasy wszelkie rekordy popularności bije jednak smar grafitowy? Poniższy tekst ma na celu przedstawienie fenomenu tejże substancji.

Pochodzenie nazwy smaru grafitowego

Smar grafitowy tak jak każdy inny smar wytwarzany jest z głęboko rafinowanego oleju mineralnego oraz różnego rodzaju mydeł kwasów tłuszczowych. Elementem wyróżniającym go na tle innych substancji podobnego pochodzenia oraz zastosowania jest domieszka drobinek grafitowego pyłu. W sprzedaży znajdują się również specyfiki będące dokładnie wyważoną kompozycją bazy wapniowej i malutkich drobinek grafitu. W zasadzie, ciężko jest określić z czym grafit tworzy lepszą mieszaninę, jednakże z pewnością warto wspomnieć, że sam w sobie jest zaskakująco skuteczny.

Gdzie wykorzystać można smarowanie grafitowe?

Smar grafitowy niestety nie sprawdzi się wszędzie jednakowo dobrze. Istnieją bowiem takie części jak na przykład łożyska, gdzie może wywołać efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego.  Zbyt duże drobinki grafitu mogą zadziałać niczym papier ścierny i skazać posmarowane nim łożysko na pewną śmierć. Generalnie rzecz ujmując wysoce niepolecany jest w przypadku wszelkich powierzchni ruchomych. Tutaj zauważalnie lepiej sprawdzi się klasyczny tawot. Wykorzystanie smaru grafitowego z pewnością sprawdzi się we wszelkich połączenia gwintowych. Zawarty w smarze grafit zapewni użyteczność połączenia przez długie miesiące.

Na czym polega fenomen czarnego smaru?

Podstawową zaletą smaru grafitowego jest to, że można go użyć wszędzie tam, gdzie inny smar pozostaje w dobrej kondycji jedynie przez kilka godzin. W szczególności mowa tutaj o wszystkich miejscach, które mogą mieć kontakt z wodą. Najbardziej chwalą go sobie rowerzyści, gdyż ich pojazdy i łańcuch stale narażone są na kontakt z wodą. Umieszczony wewnątrz smaru grafit zabezpiecza potraktowane nim części nawet po całkowitym wyparowaniu bądź wypłukaniu wody.  Współczynnik tarcia może nie jest już tak doskonale obniżony, ale cały czas istnieje skuteczne zabezpieczenie części ruchomej.  Co więcej, udowodnione zostały dość poważne właściwości antykorozyjne grafitu, więc smarowanie powierzchni smarem grafitowym zawsze przynosi podwójną korzyść, a co za tym idzie pomaga w zaoszczędzeniu pieniędzy.

To również idealna pasta montażowa. Mieszanina szczególnie przeciwdziała różnego rodzaju zapiekaniu kości. Jest to opisana wcześniej konsekwencja działania nawet po odparowaniu całej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *