Elektryczne grzanie ciepłej wody użytkowej

jacuzzi

Ciepło otrzymane z energii elektrycznej należy do najdroższych. Jednak w wielu sytuacjach jest to jedyny dostępny sposób posiadania bieżącej ciepłej wody użytkowej. Wprawdzie energia elektryczna należy do najdroższych dostępnych energii, ale urządzenia elektryczne należą do najtańszych urządzeń grzewczych. Ciepłą wodę użytkową możemy grzać w zasobnikowych i przepływowych urządzeniach elektrycznych.

 

Przepływowe elektryczne urządzanie grzewcze ciepłej wody użytkowej

 

Przepływowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej są tak tanie, że najczęściej montuje się je w miejscach poboru wody. Związane jest to też z tym, że koszty związane z zamontowaniem dodatkowej instalacji elektrycznej także nie są wysokie. Jeśli decydujemy się na elektryczne grzanie ciepłej wody użytkowej podgrzewaczami przepływowymi, to montaż i eksploatacja tych podgrzewaczy w takich miejscach jak zlewozmywak w kuchni, czy umywalka w łazience lub ubikacji nie stwarza żadnych problemów. Problemy pojawiają się wówczas, gdy  elektrycznymi podgrzewaczami przepływowymi chcemy grzać ciepłą wodę użytkową do wanny lub do kąpieli pod prysznicem. Rzecz się sprowadza do mocy cieplnej, jaka musi być dostępna w tych celach. Biorąc pod uwagę standardowe baterie wannowe, czy prysznicowe, to przy całkowitym otwarciu zaworów moc cieplna potrzebna do otrzymania strumienia wody o temperaturze przekraczającej czterdzieści stopni Celsjusza  nie może być mniejsza od dwudziestu kilowatów. Jeśli możemy korzystać z prądu trójfazowego o napięciu czterystu woltów, to do uzyskania mocy dwudziestu kilowatów musimy pobrać prąd elektryczny o natężeniu pięćdziesięciu amperów. W przeciętnym domu, czy mieszkaniu maksymalne natężenie pobieranego prądu elektrycznego wynosi dwadzieścia amperów, co dla prądu trójfazowego daje moc ośmiu kilowatów, a dla prądu jednofazowego niecałe pięć kilowatów. W przypadku wanny możemy ewentualnie zmniejszyć strumień wody, aby uzyskać wyższą temperaturę pobieranej wody, ale należy pamiętać, że włącznik prądu sterowny jest membranowym zaworem różnicowym, który do zadziałania potrzebuje minimalnego przepływu wody. Jakie właściwości ma seler naciowy prowita.pl

Zasobnikowe elektryczne podgrzewacze ciepłej wody użytkowej

 

Zasobnikowe elektryczne podgrzewacze ciepłej wody użytkowej maja pojemności od kilki litrów do kilkuset litrów. Duże zasobnikowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej popularnie nazywane są bojlerami. Używając zasobnikowe elektryczne podgrzewacze ciepłej wody użytkowej nie mamy problemu z dostępną mocą ponieważ czas grzania wody w zasobniku jest wielokrotnie większy od czas jej wykorzystywania. Dlatego do podgrzania wody w stulitrowym zasobniku do temperatury siedemdziesięciu stopni Celsjusza wystarczą dwa kilowaty mocy elektrycznej.  W zasobnikowych podgrzewaczach wody nie należy przekraczać temperatury siedemdziesięciu stopni Celsjusza, aby nie wtrąciły się rozpuszczone w niej kwaśne węglany wapnia. Grzejąc ciepłą wodę użytkową w podgrzewaczach zasobnikowych warto dysponować dwutaryfowym licznikiem energii elektrycznej i grzać wodę w zasobniku tylko na niskiej taryfie. W ten sposób wyraźnie zmniejszymy kosz uzyskania ciepłej wody użytkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *