Ciepłą wodę grzejemy gazem

jacuzzi woda

Gazowe podgrzewacie ciepłej wody użytkowej jest najczęściej stosowanym u nas rozwiązanie. Ciepłą wodę użytkową można gazem grzać na różne sposoby. Może to być przepływowy gazowy kocioł jednofunkcyjny, może to być zasobnikowy kocioł gazowy nazywany popularnie bojlerem gazowym, a także może to być zasobnik z wężownicą wykorzystujący ciepło wytwarzane w dowolnym typie kotła gazowego centralnego ogrzewania.

 

Jednofunkcyjny przepływowy kocioł gazowy ciepłej wody użytkowej

 

Jednofunkcyjny przepływowy kocioł gazowy ciepłej wody użytkowej popularnie nazywany jest junkersem i jest najczęściej stosowany u nas urządzenie do grzania ciepłej wody użytkowej. Charakteryzuje się dużą sprawności. Otwarcie zaworu w punkcie poboru ciepłej wody użytkowej obniża ciśnienie w membranowym zaworze różnicowym sterującym pracą kotła, co wywołuje otworzenie się zaworu dostarczającego gaz do palnika kotła. Ponieważ w przepływowych podgrzewaczach wody konieczny jest minimalny przepływ wody, aby nie dopuścić do przegrzania wymiennika ciepła, to do otworzenia zaworu różnicowego konieczne jest minimalne ciśnienie wody w wodociągu. Taka sama sytuacja dotyczy grzania wody w dwufunkcyjnym kotle gazowym. Jeśli w w sieci wodociągowej często zdarzają się, szczególnie latem spadki ciśnienia, to kocioł przepływowy nie jest dobrym rozwiązanie otrzymywania ciepłej wody użytkowej.

 

Zasobnikowy kocioł gazowy

 

Zasobnikowy kocioł gazowy może być wykonany z otwartą komorą spalania lub a zamkniętą komorą spalania. Jeśli kocioł CO z zamkniętą komorą spalania jest wyraźnie droższy od kotła z otwartą komorą spalania, to dla kotłów zasobnikowych różnica ta jest niewielka. Związane jest to z tym, że jeśli kotły przepływowe ciepłej wody użytkowej, czy kotły CO muszą mieć moc nominalną ponad dwadzieścia kilowatów, to dla zasobnika stulitrowego wystarczy moc trzech kilowatów. Przy kotle zasobnikowym można zastosować cyrkulację ograniczającą starty. Ponadto kocioł zasobnikowy można szeregowo połączyć z bojlerem instalacji kolektora słonecznego lub bojlerem CO kotła opalanego paliwem stałym. Takie rozwiązanie jest możliwe, gdy dysponujemy wystarczającą ilością miejsca do zainstalowania kilku zasobników.

 

Zasobnik z wężownicą

 

Kocioł gazowy CO możemy podłączyć do zasobnika z wężownicą popularnie nazywanego bojlerem. To rozwiązanie w stosunku do kotła gazowego dwufunkcyjnego różni się tym, że wężownica w zasobniku jest w stanie odebrać moc cieplną rzędu kilku kilowatów i nie wpływa na funkcję grzania w centralnym ogrzewaniu. W kotle dwufunkcyjnym funkcja ciepłej wody użytkowej wykorzystuje pełną moc cieplną kotła i ciepło do instalacji centralnego ogrzewanie jest wówczas dostarczenie. W przypadku rozwiązania z zasobnikiem może być dwuwężownicowy zasobnik instalacji kolektora słonecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *