Cejlońska herbata – wyjątkowy smak i aromat

Herbata cejlońska pochodzi ze Sri Lanki. Jest to państwo położone na wyspie Cejlon w Południowej Azji. Podobno można tam dostać najlepsza herbatę na świecie. Ciepły klimat kraju oraz jej malownicze wzgórza i pagórki, gdzie położone są plantacje sprzyjają produkcji herbaty. Dzisiaj na Sri Lance herbatę uprawia się w siedmiu regionach: Uva, Dimbula, Kandy, Nuwara Eliya, Sabaragamuwa, Ruhuna oraz Uda Pussellawa. W każdym regionie znajdują się ogrody herbaciane, gdzie produkowana jest herbata cejlońska o różnych cechach i właściwościach. Z powodu różnorodności klimatu zbiory herbaty odbywają się przez cały rok. Na plantacjach pracują głównie kobiety, które dziennie zbierają około 20 kg liści herbaty.

Charakterystyka

Cejlońska herbata charakteryzuje się wyjątkowo wyrazistym smakiem. W zależności do rodzaju posiada także wiele innych cech, takich jak bardziej cierpki smak (w przypadku herbaty Kenilworth), subtelny aromat (w herbacie OP high grown). Niektóre rodzaje są orzeźwiające, inne delikatniejsze w smaku. Popularną w Polsce odmianą cejlońskiej herbaty jest darjeeling, która posiada kwiatowy aromat i jest doceniana szczególnie przez koneserów tego napoju. Na uwagę zasługuje także odmiana assam, która jest bardzo wysokiej jakości i posiada niezwykle aromatyczny smak. Napar herbaty zazwyczaj ma jasno lub ciemnoczerwony kolor.

Proces produkcji cejlońskiej herbaty

Na całej wyspie Cejlon jest bardzo podobny proces produkcji herbaty. Pierwszym krokiem jest zebranie dwóch pierwszych liści i pączka, co daje najbardziej jakościowe efekty. Jeden pracownik, zazwyczaj kobieta zbiera około 20 kg liści dziennie. Daje to sporą ilość herbaty. Kolejnym działaniem herbata cejlońska jest proces wysuszania liści. Liście wtedy więdną i pozbywają się wody. Następnie liście są zwijane i rolowane, dzięki czemu tlen dostaje się do soku komórkowego. Rozgrzane liście zaczynają fermentować, co nadaje im ten wyjątkowy smak i aromat. Po ostudzeniu robi się selekcję liści, odrzuca się grubsze, niepotrzebne kawałki jak łodygi herbata cejlońska oraz wybiera te najwyższej jakości. Następnie powstała w tym procesie herbata zostaje poddana profesjonalnej ocenie. W tym celu parzy się ją według standardowych sposobów. Gotową herbatę pakuje do specjalnych foliowych opakowań wypełnionych folią aluminiową. Takie rozwiązanie nie dopuszcza do zwilgotnienia cejlońskiej herbaty.

Parzenie cejlońskiej herbaty

Herbata cejlońska powinna być parzona w odpowiedniej temperaturze przez właściwy czas, co pozwoli wydobyć z niej ten wyjątkowy smak i aromat. Herbatę parzymy we wrzącej wodzie, czyli takiej, która osiągnęła temperaturę 100 stopni Celsjusza oraz parzymy ją jedynie przez 3 do 5 minut. Jeśli zostawimy liście herbata cejlońska we wodzie na dłuższy czas, herbata nabierze gorzkiego smaku oraz właściwości uspokajających – tanina wydzielana przez dłużej parzona herbatę neutralizuje działanie pobudzającej teofiliny. W herbacie parzonej krócej wytwarzają się garbniki, które mają działanie pobudzające.

W zależności od formy herbaty czas parzenia możemy skrócić lub wydłużyć. Herbatę pokruszoną parzymy 2 minuty, połamaną przez 3. Najdłużej można parzyć herbatę w liściach.

Ważna jest też kwestia ilości suszu, który chcemy zaparzyć. Oczywistym jest cejlońska herbata, że im więcej dodamy herbaty, tym intensywniejszy otrzymamy aromat. Optymalną jednak ilością jest zaparzenie około łyżeczki lub dwóch liści.

Co daje nam picie herbaty cejlońskiej?

Regularne picie cejlońskiej herbaty przynosi wiele korzyści. Między innymi poprawia stan jamy ustnej oraz wspomaga walkę z próchnicą dzięki zawartości fluoru. Możemy się też spodziewać przyspieszenia porostu włosów oraz zwiększenia koncentracji. Niektóre badania pokazują, że herbata cejlońska zwalcza wolne rodniki, przez co skutecznie chroni przed rakiem.

Nie należy jednak przesadzać z ilością wypijanej herbaty. Trzeba pamiętać, ze herbata cejlońska zawiera kofeinę, a jej nadmiar może powodować ból głowy oraz nerwowość. Oprócz tego może zmniejszać wchłanianie niektórych minerałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *