Byliny kwitnące jesienią

jesień liście

Nie którzy uważają, że jesień w ogórku jest czasem przygotowania do zimy. Wprawdzie kwiatów kwitnących na wiosnę i latem jest dostatek, to nie znaczy, że jesienią nic nie kwitnie. Bylin kwitnących na jesieni może nie jest tak dużo jak kwitnących latem lub wiosną, ale byliny kwitnące jesienią mają swój urok. Ogrodnicy uważają, że najbardziej wartościowymi kwiatami jesiennymi są astry, złocienie i zawilce wraz  zimowitami. Większość ludzi sądzi, że zawilce są kwiatami wiosennymi. Kwiatami wiosennymi są zawilec przylaszczka i zawilec sasanka. Kwiatem jesiennym jest z kolei zawilec ogrodowy pochodzący z Chin. Wielu ludzi ponadto widząc kwitnącego na jesieni zimowita sądzi, że powtórnie zakwitły krokusy.

 

Astry czyli marcinki

 

Astry są bylinami, czyli roślinami wieloletnimi kwitnącymi jesienią, latem lub na wiosnę w zależności od gatunku. Gatunkami kwitnącymi jesienią są aster gawędka, aster krzaczasty, aster nowoangielski, aster nowobelgijski i aster welonowy. W zależności od gatunku i odmiany osiągają wysokość do dwóch metrów i maja kwiaty w barwach od białego poprzez czerwony do błękitnego i fioletowego. Astry nie mają dużych wymagań glebowych, jedynie aster gawędka i aster nowobelgijski wymagają trochę bardziej żyznej gleby. Astry rozmnażają się wegetatywnie prze podział. Podział kępy astra najlepiej wykonać w lipcu lu  sierpniu. Dokonując podziału usuwamy stare pędy. Aster gawędka i aster nowoangielski jest trudny w podziale ponieważ się korzeni głęboko.

 

Złocień czyli chryzantema

 

Złocienie stanowią grup bylin o różnej wielkości i o różnej barwie kwiatów. Są odmiany wielkokwiatowe i i odmiany o bardzo drobnych kwiatach. Złocienie wymagają żyznej gleby i najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych. Nie są odporne na mróz i na zimę trzeba je okrywać. Złocienie rozmnażają się wegetatywnie przez podziała. Podział złocieni najlepiej jest przeprowadzać na wiosnę. Niektóre odmiany złocieni mają płożące pędy i nadają się do ogródków skalnych. Wszystkie złocienie nadają się po ścięciu do wazonów. Złocienie najbardziej są znane jako podstawowe kwiaty kupowane na groby na święto Wszystkich Świętych.

 

Zawilec ogrodowy

 

Zawilec ogrodowy kwitnie od sierpnia do października. Na wiosnę i latem zawilec ogrodowy wygląda jak kępa soczystej zieleni, a jesienią jako barwna kępa. Zawilec ogrodowy kwitnie od sierpnia do października. Kilkucentymetrowe kwiatki mają barwę od białej przez różową i czerwoną do jasnofioletowej. Zawilec ogrodowy silnie się rozrasta i jest rozmnażany wegetatywnie przez podział.

 

Zimowitami

 

Zimowity tworzą liście na wiosnę, a po zwiędnięciu liści kwitną we wrześniu i październiku. Cała roślina jest silnie trująca. Rozmnaża się przez cebulki potomne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *