Sprowadzenie zwłok z zagranicy – jak zorganizować

Niestety czasem dochodzi do sytuacji, w której bliska nam osoba umiera poza granicami naszego kraju. Wypadki czy choroby mogą zdarzyć się w każdym momencie. Dla rodziny zmarłego niezwykle ważne jest zorganizowanie godnego pogrzebu, najczęściej na terenie kraju, w którym osoba zmarła mieszkała. Wiąże się to ze sprowadzeniem zwłok z zagranicy, co może być bardzo bolesnym doświadczeniem. Jak zorganizować taką akcję bez dodatkowego stresu, który w takiej sytuacji jest mocno niewskazany?

Skorzystanie z usług firmy pogrzebowej

Najprostszym, aż dość kosztownym sposobem jest skorzystanie z pomocy firmy, która specjalizuje się w pogrzebach oraz między innymi w sprowadzeniu zwłok z zagranicy. Obecnie ten proces jest dość prosty. Domy pogrzebowa często współpracują z konsulatami, dzięki czemu zorganizowanie transportu odbywa się szybciej, niż gdybyśmy próbowali załatwić to na własną rękę. Dodatkowo profesjonaliści posiadają doświadczenie oraz niezbędną siec kontaktów, które również okazują się pomocne. Koszt sprowadzenia zwłok z zagranicy często zależy od przypadku – rodzaju śmierci oraz kraju, w którym doszło do sytuacji. Dom pogrzebowy odpowiedzialny jest również za przygotowanie wszelkich niezbędnych dokumentów, dlatego nie musisz obawiać się o wszelkie kwestie formalne.

Na własną rękę

Sprowadzenia zwłok z zagranicy można dokonać także na własną rękę. Będzie to zdecydowanie bardziej wymagająco czasowo, ale również emocjonalnie, jednak jest to jak najbardziej możliwe. Na początku będzie Ci potrzebna zgoda odpowiedniej osoby – chodzi tutaj o starostę lub prezydenta miasta, w którym zmarła osoba będzie pochowana. Na ostateczną decyzję trzeba poczekać trzy dni. W tym czasie decyzję wydają inne ważne instytucje, jak na przykład sanepid. Wraz z decyzją powinieneś otrzymać właściwy dokument. Opłata skarbowa nie jest wymagana.

Następnym krokiem jest przekazanie dokumentu z decyzją do odpowiedniego urzędu konsularnego w Polsce, w przypadku, gdy sprowadzamy zwłoki do tego właśnie kraju. Bardzo wygodny rozwiązaniem jest przesłanie tego dokumentu faksem – dzięki temu zdecydowanie szybciej otrzymasz właściwe pismo. Urząd konsularny wydaje specjalne zaświadczenie na przewóz zwłok lub prochów. Opłata za takie zaświadczenie obecnie wynosi 54 euro – jeśli państwo należy do strefy euro. W urzędzie konsularnym wykonuje się również wszelkie religijne obrządki związane ze zmarłym oraz jego balsamowanie.

Potrzebne będzie również przedstawienie oryginalnych dokumentów, takich jak akt zgonu, oświadczenie potwierdzające, ze zgon nie nastąpił w wyniku choroby zakaźnej. Jeśli doszło do zabójstwa lub samobójstwa wymagany jest także zezwolenie sądu lub policji na przetransportowanie ciała.

Transport

Aby bezpiecznie sprowadzić zwłoki z zagranicy używa się do tego specjalnych metalowych trumien. Na jej dnie znajduje się środek chłonący wszelkie substancje. Kolejnym krokiem jest zalutowanie trumny oraz włożenie jej do trumny drewnianej.  Konieczne będzie przygotowanie zaświadczenia, że ciało zostało zamknięte w trumnie według obowiązujących przepisów.

W przypadku, w który ciało będzie przewożone za pomocą samolotu, promu lub pociągu wymagane jest specjalne na to zezwolenie oraz uiszczenie opłaty. Decyzję wydaje państwowy powiatowy inspektor sanitarny.

W przypadku skorzystania z samochodu lub innej formy transportu drogowego konieczne jest specjalne oznakowanie pojazdu.

Prawo

Jak wygląda kwestia prawna? Na podstawie art. 14 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych możliwe jest sprowadzenie zwłok z zagranicy. Może tego dokonać krewny zmarłej osoby, o ile stopień pokrewieństwa nie sięgał dalej niż czwartego stopnia. Również małżonkowie maja prawo do sprowadzenia ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *