Leasing maszyn i urządzeń – co trzeba wiedzieć

Przy zakładaniu firmy jesteśmy często obciążeni niemałymi kosztami. Rejestracja firmy czy wynajem nieruchomości mogą bardzo uszczuplić niejeden portfel. Czasem konieczne jest wyposażenie miejsca pracy w potrzebne lub nawet niezbędne maszyny.

Aby nie dokładać sobie niepotrzebnych kosztów, warto jest skorzystać z leasingu maszyn i urządzeń. Dzięki temu rozwiązaniu nie jesteśmy zmuszeni wydawać dużej kwoty od razu. Obecnie pod leasing można wziąć wszystko, od mebli po oprogramowanie. Można z powodzeniem wyposażyć np. gabinet dentystyczny czy kosmetologiczny. W przypadku maszyn często można spotkać się sytuacją, że im bardziej niestandardowe urządzenie, tym trudniej jest ubiegać się o leasing. Twoja wiarygodność jest wtedy dokładnie weryfikowana przez firmy leasingowe.

Leasing maszyn i urządzeń z drugiej ręki

Używane maszyny lub urządzenia również można dostać na leasing. Niektóre firmy dostarczają maszyny na leasing, których wiek po zakończeniu umowy nie jest większy niż około 10 lat. Na rynku można jednak znaleźć firmy, które leasingują także starsze maszyny i finansują urządzenia, których wiek wynosi około 12 lat, a nawet jeszcze starsze. Tych ostatnich jednak jest najmniejsza ilość na rynku.

Dokumenty potrzebne do leasingu maszyn i urządzeń

Aby otrzymać leasing konieczne jest dostarczenie niezbędnych dokumentów. Przede wszystkim trzeba przedstawić wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Potrzebne też będzie zaświadczenie o numerze REGON i NIP. Jako leasingobiorca musisz również przedstawić ksero swojego dowodu osobistego, a także ksero dowodu osobistego poręczycieli. Takim poręczycielem może być na przykład mąż lub żona. Aby dostać leasing maszyn i urządzeń czasem potrzebna będzie również deklaracja podatkowa i majątkowa, a także zaświadczenie o tym, że nie masz zaległości w płatnościach dla ZUS i US. Te dokumenty są niezbędne do tego, aby ustalić Twój stan majątkowy i możliwości finansowe na dany moment.

Pierwsza wpłata

Pierwsza wpłata przy leasingu maszyn i urządzeń zazwyczaj wynosi około 5 do 10%, jeśli pod leasing wybierasz maszynę dość typową i co ważne – nową. W przypadku bardziej niestandardowych urządzeń musisz liczyć się z faktem, że pierwsza wpłata zazwyczaj wynosi ponad 10%.

Leasing maszyn i urządzeń dla nowym firm

Jeśli Twoja firma dopiero powstała, ale wpłaciłeś wysoką pierwsza wpłatę możliwe, że bez problemu dostaniesz urządzenie bądź maszynę na leasing. Czasem jednak wymagane jest prowadzenie działalności przez jakiś określony czas, np. 6 czy 12 miesięcy, czasem dopiero po 24 miesiącach możliwe jest otrzymanie maszyny lub urządzenia w leasingu. Wszystko zależy od tego, jakie dana firma leasingowa ma wewnętrzne procedury oraz od tego, w jakiejś sytuacji znajduje się obecnie Twoja działalność. Jeśli przedstawisz dowody na to, że masz prywatny majątek oraz posiadasz środki na wysoki wkład własny Twoje szanse na uzyskanie leasingu znacznie wzrosną. W przypadku, gdy masz poręczyciela również nie musisz się martwić o to, czy dostaniesz leasing. W takiej sytuacji firmy leasingowe chętnie podejmą z Toba współpracę od początku prowadzenia działalności.

Oferty firm

Wiele firm leasingowych oferuje ciekawe autorskie programy współpracy. Często jest również możliwość negocjacji warunków nabycia maszyny lub urządzenia. Możliwe jest także leasing maszyn i urządzeń z poza granic naszego kraju. Finansowane są nie tylko maszyny typowe, ale również te specjalistyczne, dzięki czemu każda branża znajdzie ofertę odpowiednią dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *