Jaką funkcję pełni pilot wycieczek?

mapa

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że pilotowanie wycieczek to praca łatwa i przyjemna, wiążąca się z częstymi podróżami i zwiedzaniem.
Rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie dowodząc, że pilot wycieczki sprawuje opiekę nad grupą podczas podróży, w kompetencjach tej osoby znajduje się nie tylko organizacja czasu podróży, ale także nadzór nad pracą kierowców.

Pilotowanie, czyli przyjemne z pożytecznym

wycieczka

Funkcję pilota wycieczki może pełnić osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia, wiedzę i doświadczenie. Niezbędne są także zdolności interpersonalne oraz komunikacyjne. W przypadku krótszych, zazwyczaj jednodniowych wyjazdów, pilot wycieczki pełni również funkcję przewodnika.
Wbrew pozorom, wycieczka turystyczna to nie tylko zwiedzanie, ale szereg czynności organizacyjnych, za które odpowiada pilot. Mowa tu przede wszystkim o sprawdzeniu listy obecności, koordynacji sprawności technicznej autokaru oraz czasu pracy kierowców.
Podróż autokarem zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu godzin. Niepodważalny jest fakt, że każdy turysta marzy o tym, by podróż była komfortowa i ciekawa. Bardzo pomocny w tej kwestii okazuje się pilot wycieczek, zakładając rzecz jasna, że jest to właściwa osoba na właściwym miejscu. Szczególnie ważna jest znajomość miejsc znajdujących się na trasie oraz umiejętność interesującego omówienia konkretnych miejsc, z uwzględnieniem aspektu historyczno-kulturalnego, legend i opowieści.
Przydatną cechą w przypadku pilota wycieczek jest także poczucie humoru – humorystyczne akcenty dopełniają czas podróży, rozluźniają atmosferę, a także sprzyjają integracji grupy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *