Jak urządzić taras lub balkon?

kobieta na balkonie

Wiosną i latem większość z nas lubi wypoczynek na świeżym powietrzu. Niestety nie wszyscy są szczęśliwymi posiadaczami ogrodów. Ale wypocząć można także na tarasie lub balkonie pod warunkiem, że włożymy trochę wysiłku w ich urządzenie.

Co na podłogę na balkonie?

Bardzo dobrym pomysłem jest ułożenie na tarasie lub balkonie drewnianych podestów. Są one dostępne we wszystkich marketach budowlanych. Rozkłada się je bardzo szybko. Można je pozostawić na zimę, ale wtedy koniecznie trzeba je raz w roku zaimpregnować. Podest możemy też przed nadejściem zimy zdjąć. Dobrym rozwiązaniem są także deski kompozytowe. Układa się je równie szybko, jak podst, na zimę mogą pozostać na balkonie. Są bardzo trwałe, nie trzeba ich konserwować.

balkon

Jak osłonić balkon?

Aby ochronić się przed wzrokiem sąsiadów, możemy sięgnąć po wiklinowe maty. Jednak lepszym rozwiązaniem jest zbudowanie prostego parawanu przymocowanego do drewnianej skrzyni. Prosty parawan można zrobić z trzech łat, które trzeba pomalować i przykręcić do boków skrzyni. Do górnej części ramy wkręcamy haczyki i mocujemy do nich żyłkę lub sznurek. W skrzyni sadzimy jednoroczne lub wieloletnie pnącza. Na balkonach półcienistych bardzo dobrze rosną między innymi wieloletnie wiciokrzewy.

Czy tylko kwiaty?

Na balkonach lub tarasach możemy uprawiać drzewka szczepione. Są one bardziej atrakcyjne niż rośliny iglaste sadzone w pojemnikach. W dużych donicach, najlepiej mrozoodpornych, możemy posadzić między innymi wierzbę Hakuro-nishiki, perukowca Podolskiego, czy mrozoodporną odmianę hibiskusa. Pamiętajmy tylko, że posadzone w donicach drzewka muszą być regularnie nawożone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *