Sasanki w naszych ogrodach

Prawdziwą ozdobą naszych ogrodów w okresie wiosennym mogą być sasanki. Sasanki zakwitają już w marcu, kwitną aż do kwietnia.

Gdzie posadzić sasanki?

Te niewielki rośliny najlepiej czują się posadzone na dobrze przepuszczalnej, piaszczysto-gliniastej glebie. Nie lubią ciężkiej i bardzo wilgotnej gleby. Najlepiej będą rosły, kiedy posadzimy je na glebie lekko wilgotnej lub umiarkowanie suchej. Z reguły najlepiej sasanki rozrastają się, kiedy zostaną posadzone w glebie o odczynie obojętnym lub niezbyt mocno wapiennym. Sasanki najpiękniej wyglądają posadzone w grupach po kilka sztuk. Można je sadzić także na rabatach z roślinami cebulowym kwitnącymi wiosną.

Jak można rozmnożyć sasanki?

Możemy spróbować rozmnożyć je dzieląc kłącza od lipca do sierpnia. Ale nie jest to najlepszy sposób, gdyż tak rozmnażane rośliny bardzo często chorują i obumierają. Dlatego, jeśli sami chcemy rozmnożyć sasanki możemy zebrać nasiona w maju lub w czerwcu. Zebrane nasiona wysiewamy do połowy lipca na rozsadniku. Na miejsce stałe przesadzimy je na wiosnę następnego roku.

kwiaty

Jakie odmiany sasanek warto posadzić w swoim ogrodzie?

Stare odmiany sasanek dostępne były wyłącznie w fioletowym kolorze. Nowe odmiany mają także inne kolory, a czasem także płatki i nietypowych kształtach. Bardzo interesująca jest odmiana „Nigricans” o bardzo ciemnych płatkach. Na uwagę zasługuje także odmiana „Papageno” z wąskimi płatkami w odcieniach bladoróżowym lub ciemno fioletowym. Pojawiły się także odmiany o białych płatkach. Wśród nich szczególnie interesujące są dwie odmiany: „Prestbury strain”, „Polka”i „Alba”. Niestety, odmiany o białych płatkach żyją średnio trzy lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *