Cięcie drzew i krzewów w ogrodzie

krzew

Przycinanie drzew i krzewów jest jednym z koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych. Zabieg ten wykonujemy, aby odmłodzić starsze okazy krzewów, aby nadać im ładny pokrój, czy ograniczyć nadmierny wzrost.

Kiedy należy przycinać krzewy zimozielone?

Drzewa i krzewy zimozielone powinnyśmy przycinać dwa razy w roku. Do pierwszego cięcia możemy przystąpić, kiedy minie niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków. Kolejny raz rośliny te przycinamy w czerwcu. Krzewy i drzewa iglaste nie wymagają zbyt radykalnego przycinania. Z reguły w ich przypadku wystarczy przyciąć tylko najmłodsze pędy. Staramy się nie przycinać zdrewniałych pędów, gdyż regenerują się bardzo słabo.

krzew

Kiedy przycinamy rośliny liściaste?

Okres przycinania drzew i krzewów liściastych w dużej mierze zależy od tego, czy są to rośliny kwitnące oraz od tego, w jakim okresie kwitną. Te, które zakwitają bardzo wcześnie (judaszowiec, wawrzynek, oczar, złotokap) cięcie znoszą nie najlepiej. Tych roślin z reguły więc nie przycinamy w ogóle. Inne rośliny liściaste, na przykład róże, przycinamy przed rozwinięciem się liści.

Jak prawidłowo przycinać krzewy i drzewa?

Powierzchnia cięcia powinna być równa, przycinamy więc łodygi ostrym sekatorem. Pędy, które rosną pionowo ścinamy na ukos na wysokości około jednego centymetra ponad pąkiem. Ranę po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą. Zamiast maści można użyć farby emulsyjnej z dodatkiem preparatu grzybobójczego. Jeżeli chcemy wykonać cięcie prześwietlające, to wycinamy przy samej ziemi najstarsze, uszkodzone i chore pędy. Tego typu cięcia nie powinniśmy wykonywać częściej niż raz na trzy lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *