Bratki na rabatach

bratki

Bardzo barwne bratki mogą zdobić nasze balkony, tarasy i ogrody od pierwszych dni wiosny. Niemal każdego sezonu pojawiają się w sprzedaży nowe odmiany, które dobrze znoszą nawet niskie temperatury.

Jakie bratki mają wymagania?

Jeżeli chcemy posadzić bratki w swoim ogrodzie powinniśmy wybrać dla nich niezbyt żyzną, ale przepuszczalną glebę. Jeżeli na rabacie ziemia jest bardzo ciężka, to przed posadzeniem roślin rozluźniamy ją dodając torfu. Jeśli jest bardzo lekka, zasilmy ją kompostem. Bratki najlepiej rosną na słonecznych rabatach. Podlewamy je rano lub wieczorem. Posadzone rośliny będą długo i obficie kwitły, jeżeli będziemy pamiętali o ich regularnym nawożeniu. Musimy także usuwać przekwitłe kwiaty, a raz na pięć tygodni uszczyknąć pędy na wysokości pięciu centymetrów.

Jak posadzić bratki?

Najpiękniej będą wyglądać posadzone wzdłuż brzegów trawnika lub w dużej grupie na rabacie. Możemy je posadzić również pod drzewami – zanim na drzewach rozwiną się liście, wielobarwne kobierce bratków będą wspaniałą ozdobą naszego ogrodu. Bratki możemy łączyć z trawami, kwitnącymi wiosną kwiatami cebulowymi. Dobrze wyglądają także w towarzystwie kwiatów jednorocznych.

bratki

Jak samodzielnie przygotować rozsadę?

Do przygotowania rozsady bratków musimy przystąpić na przełomie czerwca i lipca. Młode siewki powinny pokazać się po czternastu dniach od wysiewu nasion. Kiedy mają trzy pary liści, przesadzamy je na rozsadnik. Po sześciu tygodniach możemy przesadzić je na miejsce stałe. Zanim nadejdą zimowe chłody zabezpieczamy je przykrywając gałęziami roślin iglastych lub agrowłókniną. Nasze bratki powinny zakwitnąć wiosną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *