Codzienna pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry

Atopowe zapalenie skóry to jedno z najbardziej uciążliwych schorzeń tego typu. Bardzo dokuczliwe swędzenie, suchość skóry, plamy i wykwity to tylko niektóre z jego objawów. Cierpiący na AZS pozostawać powinni pod opieką lekarzy, co jednak można zrobić, aby złagodzić objawy tej choroby na co dzień?

Nie ma zgodności co do tego, co powoduje występowanie atopowego zapalenia skóry u chorych – mówi się o czynnikach genetycznych, nadmiernej higienie, noszeniu ubrań z nieodpowiednich materiałów, także o niewłaściwej pracy układu odpornościowego.  Niezależnie od wszystkiego, istnieje kilka uniwersalnych zasad, których przestrzeganie pozwala złagodzić przebieg choroby.

Jednym z podstawowych zaleceń jest zastąpienie kąpieli prysznicami. Zbyt długie przebywanie w wodzie dodatkowo wysusza skórę, co nasila objawy schorzenia. Niezalecane jest także korzystanie z basenów z uwagi na obecność chloru w wodzie. Zbawienny wpływ ma jednak słona woda – warto zaopatrzyć się np. w sól z Morza Martwego. Warto także zastąpić zwykłe mydła i płyny do kąpieli specjalistycznymi środkami lub spróbować kosmetyków naturalnych. Przed prysznicem można też wetrzeć w skórę specjalną substancję ochronną.

Po kąpieli konieczne jest natłuszczenie skóry oliwką lub odpowiednim balsamem. Należy pamiętać też o pielęgnacji twarzy. Można stosować zwykłe kremy, ale należy zwrócić uwagę na to, czy nie zawierają one konserwantów. Dobrze sprawdzą się kremy tłuste i półtłuste, jednak najlepsze działanie mają kremy z dodatkiem mocznika.

Istotny wpływ na kondycję skóry mają ubrania, jakie nosimy – w końcu skóra ma z nimi kontakt przez cały dzień. Dobrze jest zrezygnować z tkanin syntetycznych na rzecz tych naturalnych. Szczególnie korzystny jest jedwab z uwagi na jego hipoalergiczność i zdolność do termoregulacji. Pranie odzieży powinno odbywać się przy zastosowaniu płatków mydlanych lub specjalistycznych proszków dla alergików.

Inne czynniki, jakie mogą złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry, to odpowiednia dieta oraz wpływ promieni słonecznych. Wielu chorych zauważyło znaczną poprawę, kiedy usunęło ze swej diety mięso i produkty mleczne. Bardzo ważne jest też picie dużych ilości wody – nawilżamy wtedy skórę nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Korzystne są także herbatki ziołowe. Często zalecana jest także ekspozycja na działanie słońca – zagadnienie to budzi czasem kontrowersje, ale chorzy potwierdzają, że umiarkowane korzystanie z opalania pomaga złagodzić przykre dolegliwości.

Pielęgnacja skóry dotkniętej zmianami alergicznymi nie jest trudna, jeśli pamięta się o tych podstawowych zasadach. Każdy chory w niedługim czasie zorientuje się, jakie metody radzenia sobie z AZS-em mu służą. Kiedy stosowanie ich wejdzie w nawyk, codzienne funkcjonowanie stanie  się znacznie prostsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *