Ajurweda – co to takiego?

ajurweda

Mogłaś słyszeć o niej przy okazji zajęć jogi. System medyczny, sposób na dietę, zalecenia urodowe?  Czym jest ajurweda i jak stosować jej zasady w codziennym życiu?

Ajurweda pierwotnie była systemem wiedzy medycznej, powstałym w Indiach prawdopodobnie około 1500 roku przed naszą erą, choć brak źródeł uniemożliwia zweryfikowanie tego faktu. Przy obecnym rozwoju medycyny nie stosuje się go już w celu leczenia chorób, ale przestrzeganie jej zasad pomaga zachować dobre zdrowie.

Najważniejszym założeniem podstaw ajurwedy jest teoria występowania w przyrodzie pięciu elementów (wody, ognia, ziemi, powietrza i eteru). W ciele człowieka manifestuje się ona pod postacią dosz – określone proporcje poszczególnych elementów składają się na typ budowy ciała. Wyróżnia się trzy dosze:

  • Dosza vata: w tej doszy dominują powietrze i eter, zmienna i ruchliwa energia; zwykle ta dosza dominuje u ludzi szczupłych i kościstych, często o suchej cerze i włosach, z uwagi na niewielką ilość pierwiastka ziemi i wody.
  • Dosza pitta: przewaga elementu ognia sprawia, że ludzie, u których dominuje ta dosza, są nerwowi i impulsywni; zwykle mają rumianą cerę, są średniego wzrostu, częstą cechą mężczyzn pitta są tendencje do łysienia.
  • Dosza kapha: ludzie typu pitta często są niscy i mają sporo tkanki tłuszczowej, cechują się spokojem i łagodnością – to wpływ przewagi żywiołów wody i ziemi. Zwykle są zrównoważeni i pełni ciepła, mają jednak tendencje do lenistwa i nadwagi.

Należy pamiętać, że w każdym człowieku znajdują się wszystkie trzy dosze, a przyporządkowanie się do konkretnego typu jest jedynie kwestią proporcji. Rzadko zdarza się, aby jedna dosza wyraźnie dominowała nad dwiema pozostałymi – większość ludzi stanowi jednak mieszankę dwóch dosz, np. vata-pitta czy vata-kapha. Prawdziwą rzadkością są osoby vata-pitta-kapha, czyli o zbalansowanym poziomie. Samo określenie swojego typu jest zagadnieniem dość złożonym, ale z pomocą przychodzą nam liczne quizy ułożone przez specjalistów. Zawierają one pytania dotyczące nie tylko wyglądu i budowy ciała, ale także cyklu snu i łaknienia. Wykonanie kilku z nich pozwala nam zorientować się w swojej konstytucji i dostosować do tego kolejne kroki.

Podstawową zasadą, którą należy się kierować podczas dopasowywania stylu życia do konstytucji, jest zasada równoważenia. Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie pożywienia – typ vata jest typem zimnym i suchym, w związku z czym powinien spożywać potrawy ciepłe i oleiste, aby pobudzić słabe trawienie i nawilżyć organy wewnętrzne, natomiast powinien wystrzegać się takich przekąsek jak chipsy i paluszki, gdyż jedynie zwiększają one suchość. Zgodnie z tym typ pitta powinien unikać ostrych przypraw, postawić natomiast na słodkie owoce i dobrej jakości nabiał. Typ kapha powinien zadbać o to, aby dostarczać sobie dużej ilości warzyw i różnego rodzaju przypraw, za to ograniczyć słodkie smaki.

Podobne zasady można stosować do wielu innych aspektów życia – typ vata powinien pamiętać o tym, aby dbać o swój relaks i wyciszenie, aby uspokoić swoją nerwową naturę. Typ pitta powinien praktykować umiarkowanie w każdym aspekcie życia, typ kapha natomiast powinien zadbać o to, aby codziennie mieć dużo ruchu i aktywności. Istnieje wiele stron poświęconych zagadnieniom dostosowywania różnych aspektów życia do swojego typu – często są to bardzo małe i łatwe do wprowadzenia zmiany. Aby korzystać z dobroczynnego działania jedzenia, wystarczy na przykład zmienić jedynie sposób jego przyprawiania.

Stosowanie zasad ajurwedy na co dzień nie jest trudne i bardzo łatwo wchodzi w nawyk. Warto dać szansę temu systemowi – sprawdzone przez tysiące lat sposoby bardzo szybko ujawniają swój dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i urodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *